Koordynacja bielańskiego wolontariatu przy MDK na Andersena

Działania oświatowego wolontariatu na Bielanach koordynowane są w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak przy ul. H. Ch. Andersena 4. To miejsce ma ścisły związek z początkami młodzieżowego, szkolnego wolontariatu i Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

Wkraczając w nowy rok szkolny, uczniowie rozpoczęli nie tylko naukę, ale także podjęli działalność na rzecz innych. We wtorek, 19 września br. w MDK przy Andersena 4, w barwnej jesiennej scenerii, spotkali się nauczyciele - opiekunowie bielańskich szkolnych Klubów Ośmiu, zrzeszających młodych wolontariuszy. Przybyła także Prezes Fundacji „Świat na Tak”, Poseł na Sejm RP, Joanna Fabisiak oraz Główny Specjalista Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, Aleksandra Ziach. Uroczyste spotkanie otworzyła dyrektor MDK, Maria Pyszkiewicz, witając zaproszonych gości na podsumowaniu działalności Bielańskiej Kapituły Klubów „Ośmiu” w roku szkolnym 2016/2017 i zarazem inauguracji działalności wolontariackiej w nowym roku szkolnym 2017/2018.

Krótkiego podsumowania pracy bielańskiego wolontariatu za ubiegły rok szkolny dokonała pani Anna Imszenik, Koordynator Bielańskiej Kapituły Klubów „Ośmiu”, po czym Główny Specjalista WOiW, Aleksandra Ziach i dyrektor MDK, Maria Pyszkiewicz dokonały wręczenia dyplomów dla przedstawicieli szkół, w których działają Kluby Ośmiu.

Prezes Fundacji „Świat na Tak”, Pani Joanna Fabisiak, odwołując się do konkretnych przykładów, podkreśliła niezwykle ważną rolę działań wolontariackich w wychowaniu młodego człowieka. Przypomniała także początki wolontariatu, łączące się z Młodzieżowym Domem Kultury im. Marii Gwizdak przy Andersena, podziękowała za pracę wolontariatu i przedstawiła plany na bieżący rok szkolny.

Dyrektor MDK, Maria Pyszkiewicz, dziękując wszystkim za aktywną działalność na rzecz innych, życzyła wszystkim, by - jak piękne jesienne wrzośce, byli – z jednej strony delikatni, a z drugiej – wytrwali w swoich działaniach.

Spotkanie uświetnił występ wychowanków MDK, Martyny Ejsmond, która zaśpiewała piosenkę „Obudź się i żyj” oraz Michała Matoska, który wyśpiewał, że „ważne są dni, których jeszcze nie znamy”…

mdk

Z UŚMIECHEM W MDK NA ANDERSENA

Tradycją Młodzieżowego Domu Kultury im. Marii Gwizdak mieszczącego się na warszawskich Bielanach przy ul. H.C. Andersena 4 są coroczne obchody, pod koniec roku szkolnego, święta „Z Uśmiechem Łatwiej”, którego adresatami są dzieci uczestniczące w zajęciach MDK, ich rodziny a także szeroko rozumiana społeczność lokalna. Jest to zarazem dzień otwarty, podczas którego każdy z uczestników festynu może zapoznać się z bogatą ofertą zajęć MDK, spotkać się i porozmawiać z nauczycielami oraz Dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury, panią Marią Pyszkiewicz.

W tym roku festyn odbył się w dniu 22 czerwca i był prawdziwa feerią atrakcji, na które złożyły się występy estradowe: muzyczne, wokalne, instrumentalne, taneczne, pokazy teatralne, wernisaż prac plastycznych i fotograficznych. Jak co roku, na program składały się prezentacje efektów pracy na poszczególnych zajęciach, odbywających się w MDK przez cały rok szkolny. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się przedmioty, wykonane na zajęciach ceramiki oraz modelarstwa. Towarzyszyły im także stoiska z materiałami plastycznymi, na których chętni mogli przeobrazić się, pod okiem specjalistów, w zabawnego kota, mysz czy sowę.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie statuetek „Z Uśmiechem Łatwiej”, wyróżniającym się dokonaniami i radosną energią wychowankom, a także Rodzicom i Przyjaciołom MDK, współpracujących na co dzień z placówką. Dyrektor, Maria Pyszkiewicz podsumowując miniony rok szkolny podkreśliła różnorodność i bogatą ofertę MDK, sprzyjającą rozwojowi indywidualnych talentów i uzdolnień bielańskiej młodzieży i dzieci, co owocuje licznymi nagrodami w konkursach i przeglądach na terenie dzielnicy Bielany, a także konkursach ogólnowarszawskich i wojewódzkich. Za tak intensywną działalność na polu edukacji i wspierania potencjału młodych ludzi, Młodzieżowy Dom Kultury im. Marii Gwizdak otrzymał w tym roku, przyznany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, zaszczytny tytuł „Miejsce Odkrywania Talentów”. MDK został umieszczony na mapie miejsc o potwierdzonej szczególnie wysokiej jakości pracy.

Na zakończenie festynu odbył się koncert zespołu „Mała Orkiestra Dni Naszych”. Wesoły zespół zaangażował naszych uczestników do wspólnej zabawy - rytmicznie i w sposób pełen humoru, wprowadził zgromadzoną publiczność w doskonały – wakacyjny już nastrój.

Placówkę odwiedziła także Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Straży Pożarnej, która przybliżyła pracę strażaka, umożliwiając wszystkim zainteresowanym poznanie tajników wozu strażackiego. Niezwykle cenną i wspaniałą atrakcją dla wszystkich gości MDK było doświadczenie z niezwykłymi okularami, udostępnianymi przez policjantów z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V, którzy przybywając do MDK, ubogacili święto „Z uśmiechem łatwiej”. W atmosferze przedniej zabawy, każdy mógł się przekonać, jakie zagrożenie stwarza kierowca na „podwójnym gazie”. Było to szczególnie cenne doświadczenie, jako że zdobyte tuż przed rozpoczynającymi się wakacjami.

„Z uśmiechem łatwiej” na Andersena, było niezapomnianym popołudniem, pełnym wrażeń estetycznych, pozytywnych wibracji i wiary w radość życia oraz promującym talent wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. Marii Gwizdak.

mdk
X PRZEGLĄD AMATORSKIEJ TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ – PATA

W dniu 22 czerwca 2016 r., już po raz dziesiąty odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak przy ul. H. Ch. Andersena 4 „Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej” skierowany do osób niepełnosprawnych. Tegoroczna PATA odbyła się pod hasłem "To już 10 lat, minęło jak jeden dzień".

Dyrektor MDK, Maria Pyszkiewicz, witając przybyłych oraz przedstawiając jury, podkreśliła znaczenie tej uroczystości, na którą wszyscy czekają cały rok i przygotowują się do niej, tj. do Przeglądu, w którym nie ma przegranych – wszyscy są zwycięzcami.

W jubileuszowym, X Przeglądzie PATA wzięło udział dziesięć zespołów z całej Warszawy, od 4-latków aż po osoby dorosłe - uczestników warsztatów terapii zajęciowej. W czasie występów zaprezentowano piosenki, taniec, jak również inscenizacje do znanych utworów poetyckich.

Podczas PATY poszczególne zespoły wystąpiły z następującym repertuarem:

1. Teatr Ruchu „Balonik” reprezentujący Mazowiecki Instytut Kultury i Warszawskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym pod kierunkiem Wojciecha Gębskiego - program pt. „Taniec Meksykański”.
2. Zespół Taneczny „Etnofolk – Elektoralna 85” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 im. Eunice Kennedy Shriver pod kierunkiem Elżbiety Pędzich - program taneczny pt. „Z tańcem przez świat” (Walc wiedeński, Meksykańskie rytmy, Tango, Taniec romski, Kalinka, Kazaczok).
3. Zespół „Karolaki” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 100 w Warszawie pod kierunkiem Ewy Mędrzeckiej i Krystyny Skadorwy - występ artystyczny „NA LUDOWO” (Taniec Kalinka, Dziadek farmę miał).
4. Zespół Muzyczny ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 9 w Warszawie pod kierunkiem Anny Sokołowskiej-Szumowskiej -program muzyczny Scenka Polka Warszawska i Miłośne manewry”.
5. Grupa Mruczki z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 341 „kota Filemona” pod kierunkiem Moniki Kalickiej, Danuty Skalskiej i Aleksandry Ochrymuk - program artystyczny pt. „Podróż do Afryki” (Murzynek malutki, Si-ma-ma-ka, Waka, waka –Shakina).
6. Zespół teatralny „RaMiNa” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 im. Eunice Kennedy Shriver pod kierunkiem Kingi Kasior-Walczak, Bożeny Pawlak i Edyty Izbickiej - program: pt. „Takie buty”, przedstawienie inspirowane wierszem Jana Brzechwy pt. „Siedmiomilowe buty”.
7. Muzyczny Zespół Integracyjny „Brawo” II z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Ader” pod kierunkiem Anny Cegielskiej - program muzyczny pt. „Karuzela na Bielanach” i „Bielańska Ballada”.
8. Zespół „Wesołki” z Klubu Integracyjnego PCK w Wesołej pod kierunkiem Leokadii Ślązak, Katarzyny tucholskiej, Anny skrzypek i Grzegorza Maraszka - program artystyczny pt. „Radosna rodzinna wiosna”, piosenki o mamie, misiu i wiośnie.
9. Zespół „Wesoła drużyna z Bielan” z Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy w Warszawie pod kierunkiem Edwarda Piekuta - program artystyczny pt. „Wesołe piosenki”.
10. Muzyczny Zespół Integracyjny „Brawo” z MDK im. M. Gwizdak pod kierunkiem Anny Cegielskiej - program artystyczny pt. „Śpiewem przez powieści Henryka Sienkiewicz”.

PATA ma charakter przeglądu, w którym uczestnicy z różnych placówek mają możliwość zaprezentowania swojego dorobku artystycznego, wymiany doświadczeń i pomysłów.

Imprezie przyglądało się jury, składające się z przedstawicieli środowiska artystycznego, medycznego oraz rodzin osób niepełnosprawnych. W skład komisji weszli: p. Andrzej Frajndt – Piosenkarz zespołu „PARTITA”,p. Irena Drożdż - Kierownik Działu Pomocy MOO PCK, p. Wojciech Borkowski – Radny Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, lekarz medycyny, p. Bożena Żebrowska – Prezes Bielańskiego Stowarzyszenia Rodzin Osób Niepełnosprawnych. Wydział Oświaty i Wychowania Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy reprezentowali główni specjaliści: p. Bożena Walo i p. Robert Tkaczyk.

Każdy zespół, uczestniczący w X Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej otrzymał pamiątkowy dyplom oraz statuetkę, a każdy uczestnik dodatkowo - upominek.

Pamiątkową statuetkę X– lecia PATY, organizowanej w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak przy ul. H. Ch. Andersena 4 otrzymali także wolontariusze oraz członkowie komisji i przedstawiciele Wydziału Oświaty i Wychowania.

d

Głos Andrzeja Frajndta

Po raz kolejny z nieukrywana przyjemnością, miałem okazję uczestniczyć w jubileuszowym, dziesiątym już Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej PATA, skierowanym w stronę integracyjnych zespołów artystycznych, w których skład wchodzą osoby niepełnosprawne. Przegląd odbywa się co roku w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak przy ulicy Andersena 4. Zasiadając w ławie jurorskiej, podobnie jak moi współtowarzysze oceniający kolejne występy zespołów, mogłem stwierdzić, że artystyczne przedsięwzięcia skierowane do osób obdarzonych przez los różnorakimi dysfunkcjami organizmu, ograniczającymi w dużej mierze normalne uczestniczenie w życiu codziennym, (o występach scenicznych nie wspominając), są ze wszech miar potrzebne i przynoszą nieocenione korzyści nie tylko terapeutyczne. Radość promieniująca ze sceny udzielała się wszystkim obecnym na sali. Jako piosenkarz, dyrektor artystyczny wielu festiwali piosenki osób niepełnosprawnych - w tym największego i bodajże najstarszego w Polsce, organizowanego przez Fundację PRO OMNIBUS (w tym roku już po raz dwudziesty) – Ciechocińskiego Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej, pragnę wyrazić satysfakcję i podziękowanie organizatorom PATY. Zarządowi Dzielnicy Bielany i bezpośrednim realizatorom tego wydarzenia z panią Marią Pyszkiewicz, dyrektorem placówki na czele. Jako piosenkarz, od czterdziestu pięciu lat wokalista uhonorowanej za swą działalność na podobnej niwie m. in. Statuetką PFRON, grupy wokalnej PARTITA (wieloletnie prowadzenie warsztatów wokalnych), wyrażam radość, deklarując jednocześnie gotowość wspierania swym doświadczeniem scenicznym kolejnych edycji tego jakże ważnego nie tylko dla Bielan, ale całej Warszawy wydarzenia.

Z pozdrowieniami – Andrzej Frajndt


Akcja Lato w mieście: 26 czerwca - 14 lipca 2017 r.